DIETETYK ZWIERZĘCY – OFERTA

Udzielam konsultacji dla firm z branży pet food. Oferuję między innymi:

  • bilansowanie receptur karm pełnoporcjowych i przysmaków oraz weryfikację już istniejących receptur,
  • tworzenie i tłumaczenie etykiet zgodnie z obowiązującymi wymogami w Unii Europejskiej,
  • opracowywanie ulotek reklamowych,
  • tworzenie nowych treści na strony internetowe i blogi, weryfikację istniejących tekstów pod kątem merytorycznym.

Nie prowadzę indywidualnych konsultacji dla opiekunów psów.

Zapraszam do kontaktu!

mail: aprochocka@gmail.com

Kim jest dietetyk zwierzęcy?

Dietetyk zwierzęcy, inaczej zoodietetyk, specjalista do spraw żywienia zwierząt lub bardziej potocznie koci lub psi dietetyk, to osoba mająca obszerną wiedzę na temat zasad prawidłowego żywienia psów i kotów na wszystkich etapach życia i w każdym stanie zdrowia. Specjalista z tej dziedziny potrafi nie tylko dobrać odpowiednią karmę gotową do potrzeb danego czworonoga, ale także zbilansować dietę gotowaną lub surową spełniającą indywidualne wymagania psa lub kota. Wiedza w zakresie dietetyki zwierzęcej pozwala mu również wspomóc opiekuna podczas odchudzania, leczenia i rekonwalescencji psa lub kota, a nawet wesprzeć trwającą terapię behawioralną odpowiednio zmodyfikowaną dietą.

Dietetyk weterynaryjny - wybór najlepszej karmy dla psa. fot. Marysia Milczarek
Dietetyk weterynaryjny – wybór najlepszej karmy dla psa. fot. Marysia Milczarek

Psi dietetyk może także tworzyć i tłumaczyć etykiety produktów, doradzać przy wprowadzaniu na rynek suplementów dla psów i kotów oraz określać ich dawkowanie, a także samodzielnie komponować receptury karm suchych i mokrych. Nie są to jednak łatwe zadania – wymagają bowiem znajomości obowiązujących w danym kraju aktualnych wymagań weterynaryjnych w zakresie karm dla zwierząt domowych, szczegółowych wytycznych FEDIAF dotyczących pełnoporcjowych i uzupełniających karm dla psów i kotów oraz znakowania karmy dla zwierząt domowych. W swojej pracy specjalista do spraw żywienia psów i kotów powinien wspomagać się badaniami naukowymi, publikacjami i stale poszerzać swoją wiedzę.

Jak powstaje zbilansowana dieta dla psa?

Zbilansowana, czyli pełnoporcjowa dieta dla psa musi zawierać wszystkie niezbędne psu składniki odżywcze w odpowiednich ilościach. Wśród nich znajdują się przede wszystkim białko i aminokwasy egzogenne, tłuszcz i kwasy tłuszczowe, witaminy oraz składniki mineralne, takie jak wapń, fosfor, sód, potas, żelazo i cynk. Minimalne i maksymalne zawartości tych składników odżywczych w karmach pełnoporcjowych wyprodukowanych w Europie przedstawiają wytyczne FEDIAF, natomiast AAFCO określa rekomendacje dotyczące karm tworzonych w Ameryce Północnej (USA, Kanada). Przy bilansowaniu diet i określaniu ich dawkowania należy także wziąć pod uwagę indywidualne cechy danego zwierzęcia, takie jak wiek, wielkość, stan zdrowia i poziom jego aktywności. Pozwolą one określić zapotrzebowanie kaloryczne psa i dostosować proporcje poszczególnych składników odżywczych jego potrzeb.

Psi dietetyk - układanie zbilansowanej diety domowej dla psa. fot. Marysia Milczarek
Psi dietetyk – układanie zbilansowanej diety domowej dla psa. fot. Marysia Milczarek

Stworzenie zbilansowanej receptury karmy i ułożenie diety domowej wymaga więc od dietetyka zwierzęcego obszernej, specjalistycznej wiedzy z zakresu prawidłowego żywienia psów. Niestety nawet niewielkie niedobory białka, aminokwasów, witamin czy składników mineralnych mogą odbić się na zdrowiu psa, a nawet zagrozić jego życiu. Dlatego dietetyk zwierzęcy w swojej pracy używa często skomplikowanych tabel i programów, które pomagają mu określić zawartość składników odżywczych w przygotowanym jadłospisie dla psa lub wybrać najlepszą karmę spośród dostępnych na rynku diet komercyjnych.

Na czym polegają konsultacje dietetyczne dla psa?

Konsultacje żywieniowe dla psów to najlepszy sposób na upewnienie się, że nasz zwierzak otrzymuje zbilansowaną dietę dostosowaną do swoich potrzeb, jest żywiony w prawidłowy sposób i ma odpowiednią kondycję. Konsultacje u psiego dietetyka wskazane są także dla psów, które z powodów zdrowotnych muszą otrzymywać specjalistyczną dietę niezbędną przy leczeniu takich chorób, jak otyłość, zapalenie trzustki, niewydolność nerek, alergie pokarmowe czy nowotwory. Z usług zoodietetyka mogą skorzystać także ci opiekunowie, którzy w żywieniu swoich zwierząt nie chcą stosować karm komercyjnych, jednak nie posiadają wystarczającej wiedzy, by samodzielnie ułożyć zbilansowany jadłospis dla psa.

Konsultacje dietetyczne dla psów, fot. Marysia Milczar
Konsultacje dietetyczne dla psów, fot. Marysia Milczarek

Podczas konsultacji żywieniowych psi dietetyk przeprowadzi szczegółowy wywiad dotyczący stanu zdrowia zwierzęcia, jego nawyków żywieniowych, dotychczasowej diety i sposobu karmienia, a także dziennego poziomu aktywności. Oceni również stopień odżywienia zwierzęcia, zwracając uwagę na sylwetkę i kondycję czworonoga. Na podstawie tych informacji dobierze najlepszą karmę dostosowaną do potrzeb zwierzęcia lub skomponuje recepturę diety domowej. W przypadku psów z problemami trawiennymi czy przeróżnymi dolegliwościami zdrowotnymi specjalista może także zasugerować wykonanie badań niezbędnych do zdiagnozowania ich przyczyn oraz dobrać wspomagające suplementy dla psów. Dietetyk zwierzęcy powinien także odpowiedzieć na wszystkie pytania opiekuna i pozostać z nim w stałym kontakcie, by nadzorować stan zdrowia psa, proces wprowadzania nowej diety i wprowadzać niezbędne modyfikacje w jadłospisie czworonoga.

tagi: psi dietetyk, dietetyk dla psa, dietetyk zwierzęcy, konsultacja żywieniowa dla psa, konsultacje dietetyczne, bilansowanie diety dla psa, czym karmić psa, jak wybrać karmę dla psa