DIETETYK ZWIERZĘCY – OFERTA

Udzielam konsultacji dla firm z branży pet food. Oferuję między innymi:

  • bilansowanie receptur karm pełnoporcjowych i przysmaków oraz weryfikację już istniejących receptur,
  • tworzenie i tłumaczenie etykiet zgodnie z obowiązującymi wymogami w Unii Europejskiej,
  • opracowywanie ulotek reklamowych,
  • tworzenie nowych treści na strony internetowe i blogi, weryfikację istniejących tekstów pod kątem merytorycznym.

Nie prowadzę indywidualnych konsultacji dla opiekunów psów.

Zapraszam do kontaktu!

mail: aprochocka@gmail.com

KIM JEST DIETETYK ZWIERZĘCY (koci i psi dietetyk)?

Dietetyk zwierzęcy, inaczej zoodietetyk, specjalista do spraw żywienia zwierząt lub bardziej potocznie koci lub psi dietetyk, to osoba mająca obszerną wiedzę na temat fizjologii zwierząt oraz zasad zdrowego żywienia psów i kotów.

Czym zajmuje się specjalista żywienia psów i kotów?

Specjalista z tej dziedziny potrafi nie tylko dobrać odpowiednią karmę gotową do potrzeb danego czworonoga, ale także zbilansować zdrową dietę gotowaną lub surową spełniającą indywidualne wymagania psa lub kota. Wiedza w zakresie dietetyki zwierzęcej pozwala mu również wspomóc opiekuna kota lub psa o specjalnych potrzebach żywieniowych, na przykład wymagającego odchudzania, leczenia czy rekonwalescencji, a nawet wesprzeć trwającą terapię behawioralną indywidualnym planem żywieniowym.

Dietetyk weterynaryjny - wybór najlepszej karmy dla psa. fot. Marysia Milczarek
Dietetyk dla psa – wybór najlepszej karmy dla psa. fot. Marysia Milczarek

Psi dietetyk może również tworzyć i tłumaczyć etykiety produktów, doradzać przy wprowadzaniu na rynek suplementów dla psów i kotów oraz określać ich dawkowanie, a także samodzielnie komponować receptury karm suchych i mokrych. Nie są to jednak łatwe zadania – wymagają bowiem znajomości:

  • obowiązujących w danym kraju aktualnych wymagań weterynaryjnych w zakresie karm dla zwierząt domowych,
  • szczegółowych wytycznych FEDIAF dotyczących pełnoporcjowych i uzupełniających karm dla psów i kotów
  • wytycznych FEDIAF dotyczących znakowania karmy dla zwierząt domowych.

W swojej pracy specjalista żywienia psów i kotów powinien wspomagać się badaniami naukowymi, publikacjami i posiadać aktualną wiedzę o odpowiednim żywieniu i suplementacji zwierząt.

Jak pracuje dietetyk dla psa?

Zbilansowana, czyli pełnoporcjowa dieta dla psa musi zawierać wszystkie niezbędne psu składniki odżywcze w odpowiednich ilościach. Wśród nich znajdują się przede wszystkim białko i aminokwasy egzogenne, tłuszcz i kwasy tłuszczowe, witaminy oraz składniki mineralne, takie jak wapń, fosfor, sód, potas, żelazo i cynk.

Minimalne i maksymalne zawartości tych składników odżywczych w karmach pełnoporcjowych wyprodukowanych w Europie przedstawiają wytyczne FEDIAF. Natomiast AAFCO określa rekomendacje dotyczące karm tworzonych w Ameryce Północnej (USA, Kanada). Przy bilansowaniu diet i określaniu ich dawkowania psi dietetyk musi wziąć pod uwagę także indywidualne cechy danego zwierzęcia, takie jak wiek, wielkość, stan zdrowia i poziom jego aktywności. Pozwolą one określić zapotrzebowanie kaloryczne psa i dostosować proporcje poszczególnych składników odżywczych jego potrzeb.

Psi dietetyk - układanie zbilansowanej diety domowej dla psa. fot. Marysia Milczarek
Psi dietetyk – układanie zbilansowanej diety domowej dla psa. fot. Marysia Milczarek

Stworzenie zbilansowanej receptury karmy i ułożenie diety domowej wymaga więc od dietetyka dla psa obszernej, specjalistycznej wiedzy z zakresu prawidłowego żywienia psów. Niestety nawet niewielkie niedobory białka, aminokwasów, witamin czy składników mineralnych mogą odbić się na zdrowiu psa, a nawet zagrozić jego życiu. Dlatego dietetyk zwierzęcy w swojej pracy używa często skomplikowanych tabel i programów, które pomagają mu określić zawartość składników odżywczych w przygotowanym jadłospisie dla psa lub dopasować najlepszą karmę spośród dostępnych na rynku diet komercyjnych.

Kiedy warto skorzystać z usług psiego dietetyka?

Z konsultacji żywieniowych dla psów skorzystać może każdy opiekun chcący upewnić się, że jego pupil otrzymuje odpowiednią dietę dostosowaną do swoich potrzeb, jest żywiony w prawidłowy sposób i ma odpowiednią kondycję. Konsultacje u psiego dietetyka wskazane są także dla psów, które z powodów zdrowotnych muszą otrzymywać specjalistyczną dietę niezbędną przy leczeniu takich chorób, jak otyłość, zapalenie trzustki, niewydolność nerek, alergie pokarmowe, nawracające problemy żołądkowe czy nowotwory.

Z porad żywieniowych u dietetyka dla psa mogą skorzystać także ci opiekunowie, którzy w żywieniu swoich zwierzaków nie chcą stosować karm komercyjnych, jednak nie posiadają wystarczającej wiedzy, by samodzielnie ułożyć zbilansowany jadłospis dla psa. Dietetyk weterynaryjny może w takim przypadku pomóc w wyborze najlepszej diety i opracować indywidualny plan żywienia domowego czworonoga.

Konsultacje dietetyczne dla psów, fot. Marysia Milczar
Konsultacje dietetyczne dla psów, fot. Marysia Milczarek

Jak wyglądają konsultacje żywieniowe u zoodietetyka?

Podczas konsultacji żywieniowych psi dietetyk przeprowadzi szczegółowy wywiad dotyczący stanu zdrowia zwierzęcia, jego nawyków żywieniowych, dotychczasowej diety i sposobu karmienia, a także dziennego poziomu aktywności. Dietetyk dla psa oceni również stopień odżywienia zwierzęcia, zwracając uwagę na sylwetkę i kondycję czworonoga. Na podstawie tych informacji dobierze najlepszą karmę dostosowaną do potrzeb zwierzęcia lub skomponuje recepturę diety domowej.

W przypadku psów z problemami trawiennymi czy przeróżnymi dolegliwościami zdrowotnymi psi dietetyk może także zasugerować wykonanie badań niezbędnych do zdiagnozowania ich przyczyn, a następnie współpracując z lekarzem weterynarii dobrać wspomagające suplementy dla psów. Dietetyk zwierzęcy powinien także odpowiedzieć na wszystkie pytania opiekuna i pozostać z nim w stałym kontakcie, by nadzorować stan zdrowia psa, proces wprowadzania nowej diety i wprowadzać niezbędne modyfikacje w jadłospisie czworonoga.

Jak wybrać dobrego psiego dietetyka?

Zawód dietetyka zwierzęcego nie jest prawnie usankcjonowany, dlatego każdy może nazwać się specjalistą z zakresu żywienia psów i kotów. Szukając dobrego dietetyka zwierzęcego (szczególnie online) należy zawsze zwracać uwagę na kwalifikacje danej osoby i sprawdzać, czy ukończyła ona kurs o prawidłowym żywieniu zwierząt.

Dietetyk w gabinecie weterynaryjnym czy online?

Jeśli szukasz specjalisty dla swojego psa lub kota i potrzebujesz pomocy przy wyborze sposobu żywienia lub ułożenia jadłospisu dla zwierzaka, możesz skorzystać z usług dietetyka pracującego w gabinecie weterynaryjnym. Taki ekspert z pewnością będzie miał wiedzę wystarczającą do ułożenia diety dla zdrowych psów i przygotowania zaleceń żywieniowych dla chorych czworonogów.

Ja natomiast do kontaktu mailowego zapraszam osoby z branży zoologicznej – specjalizuję się między innymi w układaniu receptur karm dla psów i kotów (bytowych i weterynaryjnych) oraz tworzeniu etykiet zgodnie z obowiązującymi przepisami.

tagi: psi dietetyk, dietetyk dla psa, dietetyk zwierzęcy, konsultacja żywieniowa dla psa, konsultacje dietetyczne, bilansowanie diety dla psa, czym karmić psa, jak wybrać karmę dla psa