Warsztaty z Michele Minunno, Psia Wachta, Poznań 2019

Warsztaty z Michele Minunno – 2019

W dniach 25-26.05.2019 w Poznaniu odbyły się warsztaty prowadzone przez Michele Minunno. Włoski specjalista od komunikacji i pracy z psami zapraszany był dotychczas na seminaria teoretyczne, na których prezentował głównie nagrania ze swojej pracy z przeróżnymi psami i filmy obrazujące komunikację i codzienność włoskich psów wolnożyjących. Te warsztaty były pierwszą okazją do zobaczenia na żywo, jak wygląda jego podejście do psów.

Warsztaty z Michele Minunno

Już na swoich seminariach Michele Minunno podkreślał, że zdrowa relacja powinna z psem nie powinna polegać na nadmiernym przywiązaniu, a obydwie strony tej relacji powinny zachować niezależność – czuć się dobrze zarówno kiedy są razem, jak i osobno. Według niego sytuacje, w której jedna strona relacji musi rezygnować z zaspokojenia swoich potrzeb dla dobra drugiej świadczą o nieprawidłowej relacji i braku balansu we wspólnym życiu.

Michele Minunno

Warsztaty z Michele Minunno, Psia Wachta, Poznań 2019

Na warsztatach Michele pokazał, w jaki sposób należy komunikować się z psem – jak w jasny sposób, za pomocą naturalnie zrozumiałych dla psa sygnałów (mowy ciała, wzroku, postawy) przekazać mu, czego oczekujemy od niego w danej sytuacji i na jakie zachowania nie wyrażamy zgody. Wobec psów używał całej gamy sygnałów – od subtelnej sugestii wzrokiem, przez skłaniające do zabawy podszczypywania za portki, aż do dobitnego „nie” i zagradzania psu drogi ciałem. Dostosowywał intensywność swojego przekazu do charakteru i wrażliwości każdego z czworonogów. Nie wszystkie psy posłusznie słuchały się wskazówek – w wielu interakcjach psy koniecznie chciały postawić na swoim lub nie potrafiły wyjść poza utarty schemat dotychczasowego zachowania. Nie obyło się także bez sprzeczek: zdziwione nagłą zmianą w swoim człowieku psy zaczynały szczekać lub skakać na właściciela, co pokazywało, jak bardzo frustrująca jest dla nich odmowa. Nic dziwnego – dla niektórych psów była to pierwsza taka sytuacja w relacji z opiekunem.

W trakcie wydarzenia uczestnicy mieli także okazję zrozumieć, jaka jest rola opiekuna w relacji z psem. Zadaniem właściciela nie jest ciągłe dostosowywanie się do każdej potrzeby zwierzęcia, ciągłe analizowanie zachowania czworonoga, skupianie się nad ochroną go przed problemowymi bodźcami. Człowiek powinien nauczyć psa, jak samodzielnie radzić sobie w różnych sytuacjach – odpuścić ciągłe kontrolowanie terenu, odejść od czegoś, co go stresuje i zająć się sobą. Pies powinien wiedzieć, jak postąpić w danym momencie, by faktycznie poczuć się lepiej, a nie tylko prosić o wsparcie i wymuszać na człowieku, by rozwiązywał za psa wszystkie problemy. Rozpoczęcie rozmowy z psem i postawienie mu jasnej granicy może generować stresujące dla psa konflikty i frustrację. Jednak gdy czworonóg w końcu zrozumie, że opiekun naprawdę wie, co w takich sytuacjach jest lepszym i mniej stresującym wyborem, zacznie bardziej ufać informacjom pochodzącym od właściciela.

Warsztaty z Michele Minunno, Psia Wachta, Poznań 2019

Warsztaty z Michele Minunno, Psia Wachta, Poznań 2019

Warsztaty z Michele Minunno były pierwszymi tego typu zajęciami, na których człowiek miał możliwość (a wręcz zadanie) powiedzieć psu „NIE”. Sposób pracy prowadzącego różni się niesamowicie od stylu innych włoskich ekspertów od psiej komunikacji – Michele aktywnie uczestniczy w interakcjach naśladując podpatrzone u wolnożyjących psów zachowania i pokazuje opiekunom, jak wyjść z roli „zasobu” i stać się czynnym członkiem grupy społecznej. Zwraca uwagę na to, że relacja z psem nie powinna być dla człowieka ograniczeniem, a jedynie przyjemnością i satysfakcją – tak jak każda zdrowa relacja.

Dziękujemy Psia Wachta za zaproszenie Michele Minunno po raz kolejny do Polski i świetną organizację wydarzenia!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s