Jak bezpiecznie schłodzić psa w upał?

Pierwsza fala upałów dotarła do Polski już teraz, a to dopiero początek takich temperatur. Upały doskwierają nie tylko nam, ale i naszym psom, które mają ograniczone sposoby termoregulacji. Mam dla was kilka rad, jak w bezpieczny sposób schłodzić psa.

SPACERY

Ogranicz spacery w ciągu dnia, gdy jest najwyższa temperatura. Dłuższe aktywności planuj na godziny poranne, gdy ulice miast nie są jeszcze nagrzane lub na godziny wieczorne, gdy jest już chłodniej.

Jeśli jednak wychodzisz ze swoim psem w ciągu dnia, unikaj miejsc nasłonecznionych. Wybieraj alejki zadrzewione, w których jest cień oraz trawniki, które nie są tak nagrzane jak betonowe chodniki. W miejscach zacienionych temperatura podłoża jest nawet o 20 °C niższa, niż na słońcu. Nasłoneczniony chodnik potrafi osiągać temperaturę ponad 50 °C.

Dobrym miejscem na spacer w takie upały będzie las, tereny niedaleko rzeki, czy jeziora. W takich okolicznościach przyrody pies może się schłodzić i odpocząć w cieniu.

WAŻNE!

Dla psa aktywność w wodzie jest dosyć dużym wysiłkiem. Dla przykładu 15 minutowy trening w bieżni wodnej odpowiada 45 minutowemu treningowi „na sucho”. Dlatego warto pozwolić psu samodzielnie wejść do wody i nie zmuszać go ani nie nakręcać do aktywności w niej. Wielokrotne rzucanie psu piłki czy patyka do wody spowoduje jeszcze większe jego zmęczenie i wyczerpanie organizmu, a nie efekt schłodzenia psa.

WODA

Najważniejsze jest to, aby pies miał ciągły dostęp do wody pitnej. Należy przede wszystkim pamiętać, aby podczas nieobecności opiekuna pies miał pozostawioną dostateczną ilość wody.

W tak gorące dni warto zabierać wodę na każdy spacer z psem. Psy szybko się przegrzewają, a pobranie płynów pomaga im w regulowaniu ciepłoty ciała.

AKCESORIA CHŁODZĄCE

Maty chłodzące

Istnieje wiele rodzajów mat chłodzących dla psów. Do najbardziej popularnych należą żelowe zawierające specjalny czynnik chłodzący, który aktywuje się podczas nacisku – chłodzą one psa przez okres kilkudziesięciu minut. Ciekawym rozwiązaniem wydają się maty, do których nalewa się zimnej wody. Mechanizm działania tych mat różni się w zależności od producenta. W większości tego typu produktów czas chłodzenia jest znacznie dłuższy, niż w matach żelowych.

Nie każdy pies będzie korzystać z maty chłodzącej. Niektóre psy po prostu nie lubią leżeć na tego typu podłożach (maty mają specyficzną strukturę, są dosyć śliskie i nie tak miłe w dotyku jak ukochany kocyk, czy pościel na łóżku).

WAŻNE!

W przypadku psów posiadających „właściwości” destrukcyjno-gryzące nie poleca się zostawiania im mat żelowych pod nieobecność opiekuna. Zjedzenie zawartości maty może spowodować silne zatrucie organizmu.

PROTIP

Maty chłodzące to dobry sposób na schłodzenie psa podczas podróży samochodem.

Kamizelki chłodzące

Kamizelki to wygodny i szybki sposób na schłodzenie psa. Do najbardziej popularnych należą te, które namacza się w zimnej wodzie przez czas zalecany przez producenta, a następnie chłodzą one zwierzę nawet do kilku godzin.

PROTIP

Kamizelki dobrze sprawdzą się u psów brachycefalicznych takich jak buldogi angielskie, francuskie oraz mopsy, które mają duże problemy z termoregulacją, zwłaszcza w tak wysokie temperatury.

Ręcznik namoczony w zimnej wodzie

To najtańsze i bardzo popularne rozwiązanie na schłodzenie psa używane przez opiekunów psów. Nie należy ono jednak do praktycznych rozwiązań. Po pierwsze może on przez swoją ciężkość powodować dyskomfort psa i dodatkowo zsuwa się on z psa, przez co staje się niefunkcjonalny. Taki ręcznik może sprawdzić się równie dobrze jako wersja maty chłodzącej położonej na posłaniu.

Cold pack – kompres żelowy

Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie kompresu żelowego owiniętego w ręcznik. Daje to możliwość miejscowego schłodzenia psa w obszarach najbardziej narażonych na przegrzanie. Ważne jest jednak, aby kompres ten zawinięty był w ręcznik, tak aby nie doprowadzić do odmrożenia części ciała, na której stosowany jest okład.

CHŁODZENIE JEDZENIEM

Kostki lodu w wodzie

Dobrym rozwiązaniem w upalne dni będzie dorzucanie do wody do picia 2-3 kostek lodu, w celu schłodzenia wody. Ilość kostek należy dostosować do wielkości miski, tak aby woda nie była za zimna.

Mrożone zabawki typu kong

Mrożone kongi to dla psa rarytas jak dla nas lody. Wystarczy wypełnić konga ulubioną mokrą karmą, mielonym mięsem, włożyć do zamrażalnika na minimum 30 min (ja wkładam na godzinę, max dwie), a następnie podać psu. Jest to super sposób na powolne chłodzenie psa oraz na intelektualna aktywność. Dobrze zmrożony kong to mniej więcej godzina wylizywania.

Lody

W niektórych z warszawskich lodziarniach, lecznicach weterynaryjnych, czy sklepach zoologicznych można spotkać specjalnie dedykowane lody dla psów. Takie lody można też wykonać samemu w domu. Jest to na pewno oryginalna metoda na ochłodę psa. Jednak przy takim sposobie ochładzania warto zwrócić uwagę, aby pies te lody jadł powoli. Zjadanie dużych zmrożonych kawałów jedzenia może spowodować m.in. zapalenie gardła. Powolne wylizywanie małych porcji lodów pozwoli ogrzać treść pokarmową i nie podrażniać ścian przełyku.

 

Każdy z przedstawionych sposobów ma swoje zalety i niewielkie minusy. Ważne jest to aby dobierać metodę chłodzenia, tak aby w bezpieczny sposób zmniejszała ona temperaturę ciała psa.

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s