Sposoby żywienia psów

Wpis ten nie jest przypadkowy. Już od dawna zastanawiając się nad tematem, jakim zacznę tego bloga, myślałam o sprawie pozornie banalnej, w rzeczywistości jednak bardzo ważnej dla samych psów, ale również dla ich opiekunów – a mianowicie jak żywić swojego pupila? Który sposób żywienia jest najlepszy?

W tym wpisie przedstawię wam podstawowe sposoby żywienia psów z ich krótkim opisem oraz wybranymi wadami i zaletami. Wpis ten ma na celu tylko zapoznanie was z różnymi sposobami żywienia psów. To w jaki sposób żywicie psa powinno po pierwsze zależeć od predyspozycji, kondycji, stanu zdrowia psa (każdy pies jest inny i ma swoje indywidualne potrzeby!), po drugie od was jako opiekunów.

Żywienie karmą gotową

DSC_0561

Zarówno wilgotną, suchą, czy półwilgotną. Sklepowe półki oferują tutaj cały wachlarz produktów. Zaczynając od karm z segmentu ekonomicznego, których udział w sprzedaży karm jest nadal bardzo wysoki (stanowią ok 80% sprzedaży wszystkich karm dla zwierząt towarzyszących), przez wersje premium, super premium, aż po weterynaryjne. Do najnowszych trendów należą karmy bezzbożowe, holistyczne, monobiałkowe, hipoalergiczne, czy wegetariańskie. Gotowe produkty w pełni zbilansowane, łatwe w przechowywaniu oraz podawaniu to nieodzowna część naszych czasów – dostosowanie żywienia psów, kotów lub innych zwierząt towarzyszących do sposobu życia ich opiekunów.

+

Łatwość i szybkość podawania. Brak możliwości sprawdzenia jakości produktów użytych do przygotowania karmy.
Dzienna dawka pokrywa zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Strawność produktów – w wielu przypadkach nieokreślona.
Łatwe w przechowywaniu i transporcie. Konserwanty, sztuczne dodatki.
Bezpieczeństwo pokarmu. Brak zaufania do producentów.

 

Żywienie dietą domową

DSC_0563

Pod pojęciem „dieta domowa” rozumiem gotowanie pełnoporcjowych posiłków dla psa. Wszyscy wiemy na jakich składnikach zazwyczaj opiera się taka dieta i jak wygląda w większości domów: RYŻ, MARCHEWKA, KURCZAK – i to w takiej malejącej kolejności. Nie twierdzę, że taka dieta jest zawsze zła, w przypadku rekonwalescencji lub kilkudniowej choroby psa może być nawet wskazana. Zastanówmy się jednak czego dostarcza psu taka dieta? Po pierwsze węglowodanów – jako główne źródło energii (Czy to na pewno dobrze? – Kwestia węglowodanów, białka i tłuszczów jako źródeł energii to temat na kolejny wpis, który oczywiście się pojawi). Po drugie włókna oraz w niewielkiej ilości mikro- i makroelementów (ich ilość zależy od długości gotowania składników) oraz białka. Karmienie psa takim sposobem przez dłuższy okres czasu może być przyczyną niedoborów mikro- jak i makroelementów w jego organizmie. Jeśli jednak dieta domowa została skonsultowana np. z lekarzem weterynarii czy dietetykiem zwierzęcym lub sam właściciel posiada odpowiednią wiedzę i potrafi wyliczyć i ułożyć dawkę żywieniową dla swojego psa, to jak najbardziej taki sposób żywienia może okazać się odpowiedni.

+

Kontrola jakości składników, które podajesz swojemu psu. Nieodpowiednia może powodować niedobory zarówno makroskładników, jak i mikroskładników.
Zaspokojenie potrzeb opiekuna – własnoręcznie przygotowane posiłki dla psa. Przy nieumiejętnym komponowaniu nieodpowiednie proporcje składników.
Różnorodność produktów używanych do tworzenia dawki. Krótki okres przechowywania.
Bezpieczeństwo żywności – gdy gotujemy wszystkie składniki diety. Czasochłonna.

 

Żywienie systemem mieszanym

To nic innego jak rano gotowane, wieczorem karma. Zastanówmy się tylko jaki to ma sens? Przecież założenie podawania karmy gotowej jest takie, że jej dzienna dawka zaspokaja zapotrzebowanie psa na składniki odżywcze. W momencie mieszania ze sobą np. żywienia karmą suchą z jedzeniem gotowanym musimy zmniejszyć ilość podawanej karmy i zastąpić ją własnoręcznie ugotowanym pokarmem, ale nie na oko tylko obliczyć zapotrzebowanie psa na składniki odżywcze i postarać się ułożyć dawkę pokarmową odpowiednią dla danego psa (uwzględniając karmę oraz gotowane produkty). W przypadku nieodpowiednich proporcji diety możemy mieć do czynienia z niedoborem składników lub w przeciwną stronę z jego nadmiarem. A zbyt duża dawka może nawet powodować otyłość – która niestety dotyczy co raz to większej grupy psów.

Żywienie naturalne, BARF, RAW

DSC_0540.JPG

W ostatnim czasie można zauważyć duże zainteresowanie tą dietą. Co tu dużo mówić – trend ten wynika z potrzeby „naturalności”, którą sami nie raz wprowadzamy w nasze żywienie i analogicznie chcemy aby nasz pies czy kot żywiony był podobnie do jego przodków, produktami nieprzetworzonymi. Zwolennicy tej metody żywienia są zwolennikami teorii mięsożerności psów. Dieta ta opiera się na mięsie, podrobach, kościach, naturalnych suplementach oraz części roślinnej – warzywach i owocach. Metoda ta wzbudza wiele kontrowersji, dotyczą one głównie sprawy zakażeń mikrobiologicznych, które nie tyle groźne są dla samych psów, co dla ludzi.

+

Kontrola nad jakością i ilością składu diety. Czasochłonna.
Indywidualne dostosowanie diety do potrzeb psa. Zagrożenie mikrobiologiczne.
Wysoka strawność. Nieodpowiednia dieta może powodować uszkodzenia układu pokarmowego.
Brak sztucznych dodatków, konserwantów. Konieczność posiadania zamrażalnika, sprzętu kuchennego – tasak itp.

 

Oczywiście nie są to wszystkie minusy i plusy danych sposobów żywienia i postaram się rozwinąć je w kolejnych postach. Chciałam zobrazować, że istnieją różne metody żywienia psów i ostateczna decyzja o sposobie żywienia powinna zależeć przede wszystkim od potrzeb waszego psa oraz was samych.

Jedna myśl w temacie “Sposoby żywienia psów

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s