Pełna miska ≠ szczęśliwy pies

Nie bez powodu na głównym zdjęciu tego wpisu widnieje Loka ze swoimi proszącymi oczkami. Nie znam osoby która im nie uległa. Pewnie macie to samo gdy sypiecie/nakładacie swoim psom ich dzienną porcje karmy i one patrzą tym błagalnym wzrokiem. Czy zdajecie sobie sprawę, że każdą karmę należy dawkować odpowiednio do potrzeb psa?

Jak już wiecie (zakładam, że czytaliście moje poprzednie posty – optymistka 😀 ) na etykiecie karmy musi znajdować się informacja dotycząca dawkowania produktu. Zastanawiałam się ostatnio czy ktokolwiek w ogóle na to patrzy? W tym celu poczyniłam krótką ankietę wśród moich znajomych, którzy posiadają psy… I czego się z niej dowiedziałam? Że większość osób nie patrzy na dawkowanie! Oczywiście było to krótkie pytanie, które zadałam kilku znajomym z czystej ciekawości pisząc ten wpis (temat jak najbardziej do rozwinięcia, możecie spodziewać się kontynuacji w szerszej ankiecie), jednak uświadomiło mi to jak pomijany jest to temat i dlatego warto go poruszyć.

Dawkowanie karmy zazwyczaj przedstawione jest w takiej postaci:

Masa ciała psa

Porcja dzienna karmy

3 – 7 kg

210 – 400 g

10 – 18 kg

515 – 800 g

Czy nie macie czasami wrażenia, że dawkowanie te podane jest z kosmosu? Że jeśli podawalibyście tyle karmy ile jest zalecane, to wasz pies stałby się toczącą się kulą? Albo wręcz odwrotnie – chodzącym szkieletem? Żeby było jasne: nie twierdzę, że producenci biorą te wartości z rękawa. Dawkowanie ustalane jest według zapotrzebowania psów obliczonego na podstawie odpowiednich wzorów matematycznych oraz kaloryczności danej karmy, ale jak wiemy każdy pies to indywidualny przypadek, a wartości podane na opakowaniu są orientacyjne i zawsze należy dostosować je do konkretnego psa i jego potrzeb.

Jak to zrobić? I dlaczego w niektórych przypadkach musimy zmieniać dawkowanie? Co wpływa na zapotrzebowanie energetyczne psa? Jak obliczyć kaloryczność karmy?

Pierwszą kwestią jaką trzeba poruszyć jest to, co wpływa na zapotrzebowanie energetyczne Twojego psa. Zależy ono od:

 • rasy,
 • wieku,
 • wielkości,
 • kondycji zwierzęcia,
 • stanu zdrowia,
 • aktywności fizycznej,
 • od tego czy zwierzę jest kastrowane/sterylizowane,
 • stanu okrywy włosowej,
 • temperamentu,
 • warunków utrzymania (np. temperatura otoczenia).

KROK 1

Jak obliczyć zapotrzebowanie Twojego psa?

dawkowanier
Ryc. 1 Zapotrzebowanie psów dorosłych w zależności od stopnia aktywności fizycznej.  (Wytyczne żywieniowe dotyczące pełnoporcjowych i uzupełniających karm dla kotów i psów, 2017).

Pewnie niektórzy z was będą przerażeni tą tabelką, ale ona akurat bardzo dobrze obrazuje jak obliczyć zapotrzebowanie energetyczne Twojego psa w zależności od ilości ruchu jaką ma on w ciągu dnia. W tabeli zaznaczyłam czerwoną ramką umiarkowaną aktywność czyli 1-3 h dziennie ruchu – uważam, że nawet w miejskich warunkach jest to do wykonania. Nie wyobrażam sobie, żeby moje psy nie miały tych dwóch-trzech godzin dziennie spacerów/treningów. Oczywiście są psy starsze lub chore które nie mogą mieć zapewnionej takiej ilości ruchu, w tym przypadku należy skorzystać z wytycznych dotyczących niskiej aktywności. Dla psów sportowych, czy pracujących, zaprzęgowych, które mają oczywiście większe zapotrzebowanie również jak widać wzory się różnią.

PRZYKŁAD

Pies, lat 5,5; 30 kg, kastrowany, mieszaniec, codziennie trzy spacery: 45min, 30min, 1,5h.

Ilość ruchu wskazuje na umiarkowaną aktywność psa, dlatego można wyjść od 110 kcal ME/kg0,75 . Oczywiście należy obserwować psa i odpowiednio zmniejszać, zwiększać lub pozostawić dawkę dzienną, tak aby pies dostawał odpowiednią ilość energii, czyli po prostu ani nie tył, ani nie chudł. Tutaj ważne jest to, ze mówimy o psie, który posiada optymalną dla niego masę ciała.

DER (dzienne zapotrzebowanie energetyczne) = 110 x 300,75
DER = 1410 kcal

Pamiętajcie, że wszystkie te wzory są umowne i zawsze należy obserwować psa i dostosowywać dawkę do jego potrzeb!

KROK 2

Jak obliczyć kaloryczność karmy?

Do tego potrzebne nam będą składniki analityczne (znajdują się one na etykiecie produktu) oraz współczynnik Atwatera. Może to dla niektórych z was brzmieć strasznie, jednak chodzi po prostu o to, że zarówno białka, jak i tłuszcze oraz węglowodany mają ustaloną swoją pewną kaloryczność która uwzględnia strawność produktów (analogiczne współczynniki są dla ludzi). Dla białek i węglowodanów jest to 3,5 ME kcal/kg, dla tłuszczy 8,5 ME kcal/kg. I tutaj pojawia się jeden problem – węglowodany. Na etykiecie nie mamy ich podanych, ale spokojnie da się je obliczyć 😀 Teraz krok po kroku jak obliczyć kaloryczność karmy:

 1. Wzór na wsp. Atwatera:
  Kcal EM/100g = % białka surowego x 3,5 + % tłuszczu surowego x 8,5 + % BAW (węglowodany) x 3,5
 1. Obliczamy węglowodany:
  BAW = 100%  – (% białko surowe + % tłuszcz surowy + % włókno surowe + % popiół surowy + % wody)
 1. Następnie podstawiamy dane pod wzór wsp. Atwatera.
 2. Pamiętamy jednak, że jest to zawartość energii w kcal w 100 g karmy!

PRZYKŁAD

Składniki analityczne suchej karmy:

 • Białko surowe 26%
 • Tłuszcz surowy 15%
 • Włókno surowe 3,5%
 • Popiół surowy 8,5%
 • Wilgotność 7%
 1. Obliczamy % węglowodanów
  BAW = 100% – (26% + 15% + 3,5% + 5,5% + 7%) = 43%
 1. Obliczamy wsp. Atwatera
  26% x 3,5 + 15% x 8,5 + 43% x 3,5 = 91 + 127,5 + 150,5 = 369 kcal EM/100g

Czyli 100 g karmy zawiera 369 kcal.

KROK 3

Jak obliczyć ile karmy powinien dostawać Twój pies?

Gdy posiadasz już wyliczoną zapotrzebowanie Twojego psa oraz kaloryczność karmy, którą jest karmiony, wystarczy krótkie równanie.

PRZYKŁAD

100 g karmy – 369 kcal
x g karmy – 1410 kcal (zapotrzebowanie psa z przykładu)
Dzienna porcja karmy: 382 g karmy

Mam nadzieję, że chociaż trochę was zaciekawiłam i spróbujecie poczynić kilka obliczeń dla waszych psiaków.


Bibliografia:

1. Ceregrzyn, M, Lechowski, R., Barszczewska, B., 2013: Podstawy żywienia psów i kotów. Podręcznik dla lekarzy i studentów weterynerii. Elsevier Urban&Partner.
2. FEDIAF 2011. Code of good labeling practice for pet food.
3. FEDIAF 2017. Nutritional guidelines for cats and dogs.

Jedna myśl w temacie “Pełna miska ≠ szczęśliwy pies

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s