PSIE STRONY ŚWIATA – wycieczka z psem w Góry Stołowe

Przez kilka lat wspólnego życia z naszymi psiakami udało się nam zdobyć pewne rozeznanie w psiolubnych miejscach w różnych krańcach Polski. Postanowiłam więc ruszyć z serią wpisów dotyczących fajnych miejsc na kilkudniowy wyjazd z psem/psami. Równocześnie zdobywałam też wiedzę o potrzebach naszych czworonogów, co również ma wpływ na miejsca, które wybieram podczas podróży z Loką i Tali. Na pierwszy rzut południowa część Polski – Góry Stołowe.

DSC_1149

Zdj 1. Loka ze swoją kumpelą Zulą. Po kąpieli ruszamy w trasę.

Góry stołowe z psiakami

Na wyjeździe w górach stołowych byliśmy już kilka lat temu na długi weekend w sierpniu. Dlaczego wybraliśmy akurat Góry Stołowe na wyjazd z psiakami?

+ Do Parku Narodowego Gór Stołowych można wprowadzać psy, oczywiście tylko na smyczy i po wyznaczonych trasach.

+ Dobry dojazd z Warszawy. Przyjemna trasa, troszkę ponad 5h, wiele miejsc na postoje na trasie.

+ Udało nam się znaleźć fajny, psiolubny nocleg w dobrej cenie.

Naszym miejscem noclegowym było Schronisko PTTK Pasterka. Noclegi w tym miejscu zaczynają się od 35zł od osoby, pokoje są w standardzie turystycznym, wieloosobowe.

Zalety tego miejsca:

+ Psiolubna miejscówka.

+ Super lokalizacja. Idealne miejsce wypadowe na wiele szlaków turystycznych, również tych mniej popularnych.

+ Całkiem dobre jedzonko, dla ludzi oczywiście.

+ W Pasterce są również „świetlice”, pomieszczenia w których możesz spędzać czas wspólnie ze znajomymi i psami.

+ Istnieje również możliwość skorzystania z pola namiotowego.

Wady tego miejsca:

– Pokoje wieloosobowe (głównie). W momencie kiedy nie uda Ci się zebrać dostatecznej liczby osób na pokój wieloosobowy to nie dokonasz rezerwacji z psem. Nam akurat udało się pojechać w 6 osób i 3 psy, przez co zmieściliśmy się w jednym pokoju, bez obcych osób.

– Wielkość pokoi. Przy 2 dużych psach (po 30kg), z którymi byliśmy w pokoju było dosyć ciasno, co mogło sprawiać pewien dyskomfort.

DSC_1341

Zdj 2. Loka, Tali, Zula na Szczelincu Wielkim

Cenne rady psiary:

– Miejsce to tętni życiem, zwłaszcza w weekendy, a cały ośrodek nie jest zbyt duży, przez co robi się w nim tłoczno. Dlatego jeśli masz taką możliwość, wybieraj daty poza sezonem.

– Pamiętaj żeby wziąć posłanie, kocyk Twojego psa. Jeśli Twój pies przyzwyczajony jest do kennela, koniecznie weź go ze sobą. Pamiętaj jednak, że może on zająć większą część pokoju 😀

– Większość pokoi znajdują się na jednym piętrze, przez co odgłosy z korytarza dochodzą do pokojów. To może być dla niektórych psów frustrujące i niepokojące, zwłaszcza w nowym miejscu.  Jest też druga strona medalu – szczekanie psów. Więc jeśli wiesz, że Twój psiak będzie szczekać, ujadać itp. w takich sytuacjach lepiej poszukaj innej bardziej spokojnej psiolubnej miejscówki w okolicy.

Kilka słów o samych szlakach Gór Stołowych:

Tak jak pisałam – Pasterka to idealne miejsce wypadowe na wiele szlaków pieszych, ale planując wycieczkę z psami warto wziąć pod uwagę kilka aspektów.

mapa_Pasterka

Zdj 3. Mapa Gór Stołowych (www.pngs.com.pl)

Popularność szlaku

Do najbardziej popularnego należy szlak na Szczeliniec Wielki. Stanowczo odradzam piesze wycieczki z psami na tym szlaku podczas sezonu. Jest bardzo wąski, tworzą się kolejki turystów, ruch jest utrudniony i zamiast korzystać z przyjemnego spaceru, przeciskasz się pomiędzy ludźmi.

Kolejnym popularnym miejscem są Błędne Skały. Tutaj na szczęście na szlaku wielu turystów się nie spotyka. Spowodowane jest to możliwością podjechania pod samą atrakcję samochodem. Szlak jest przyjemny, ale na samych Błędnych Skałach jest dużo turystów, co powoduje, że poruszanie się tam z psem jest mocno utrudnione.

My wybraliśmy się jeszcze na jeden szlak z Pasterki do większej już miejscowości Radków, a z niej do Czech do Braumovske Steny, skąd mieliśmy super szlak przez las do Pasterki. I ten szlak bardzo wam polecam, zwłaszcza przejść się na stronę czeską, my nie spotkaliśmy tam żadnego turysty, a szlaki były dobrze zachowane.

Stan zdrowia waszego psa

Mierzcie siły na zamiary! Nie dla każdego psa długie, piesze wycieczki będą odpowiednie. Zwłaszcza w przypadku psów, które mają problemy ortopedyczne warto zastanowić się nad tego typu aktywnością. Warto przygotować się do tego typu wypraw, zwłaszcza jak Twój pies na co dzień spędza większość swojego życia na kanapie. Trasy są dosyć długie, raczej o niskim poziomie trudności, ale pamiętajcie, że zmienia się tam również wysokości, co jest męczące i wymaga aklimatyzacji.

111

Zdj 4. Zula, Tali i Loka na szlaku.

Temperatura

Kolejny powód, dla którego polecam wam wybierać terminy poza sezonem. W okresie letnim wysokie temperatury nie sprzyjają pieszym wycieczkom z psiakami.

Podsumowanie

Bardzo polecam wam to miejsce jeśli lubicie piesze wędrówki, zwłaszcza, że można znaleźć szlaki mniej uczęszczane przez turystów. Jest to bardzo fajne miejsce do wypadu na przedłużony weekend. My w tym roku również planujemy się tam wybrać, tym razem oczywiście już poza sezonem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s