Budujemy bazę! (1/2)

Przed przystąpieniem do terapii problemowego psa należy przyjrzeć się środowisku, w jakim żyje zwierzę – czy stworzone mu warunki na co dzień pozwalają w pełni zaspokoić jego podstawowe potrzeby, czy pies ma możliwość odpowiedniego wypoczynku, zabawy, kontaktu z innymi członkami rodziny, czy czuje się w swoim środowisku dobrze i bezpiecznie. Zagadnienie to jest bardzo ważne z tego względu, że wypoczęty, zrelaksowany i odpowiednio zadbany fizycznie i psychicznie pies łatwiej się uczy. Jest też bardziej otwarty na szukanie nowych rozwiązań, a dzięki niskiemu poziomowi frustracji i stresu już „na wejściu” ma dużo większą tolerancję na stres będący często nieuniknionym elementem funkcjonowania w ludzkim świecie.

Spanie

Miejsce, w którym umieścimy w domu psie posłanie powinno być przede wszystkim zaciszne i oddalone od codziennych ciągów komunikacyjnych. Najlepszym pomysłem jest umieszczenie legowiska w rogu pokoju lub w innym miejscu, które przynajmniej z dwóch stron będzie osłonięte (ścianą, szafką lub innym nieruchomym meblem). Zapobiegnie to niepotrzebnemu stresowaniu psa w ciągu dnia i pozwoli mu na spokojny odpoczynek według jego potrzeb. Idealnym wyborem dla sporej ilości psów będzie klatka kennelowa (metalowa osłonięta kocem lub materiałowa) z wygodnym materacem w środku – klatki stosowanej wyłącznie jako posłanie (niezamykanej) często nie trzeba w ogóle „wprowadzać”, gdyż psy naturalnie lubią spać w osłoniętych „norach”. Legowisko dla psa powinno być na tyle duże, żeby zwierzak bez problemu zmieścił się na nim leżąc na boku.
20180614_192943
Dodatkowym uatrakcyjnieniem posłania typu materac będzie umieszczenie go na podwyższeniu, które (tak jak zadaszenie) zwiększa u psa poczucie bezpieczeństwa podczas snu. Z tego powodu właśnie psy w domu lubią spać na kanapach, fotelach i łóżkach, a w schronisku na czas drzemki wybierają dach budy, z którego w razie potrzeby łatwiej obserwować otoczenie.
Oczywiście mimo dostępności wygodnego posłania psy lubią także drzemać na podłodze lub dywanie, a w upalne dni wybierają chłodne kafelki w kuchni lub przedpokoju. Nawet kiedy pies większość czasu przesypia na kanapie lub łóżku, warto zapewnić mu dostęp do typowo „psiego”, ustronnego legowiska, szczególnie w przypadku, kiedy w domu są małe dzieci – pozwoli to na stosowanie zasady „nietykalności” psa leżącego na posłaniu/w klatce. Dzięki takiemu rozwiązaniu pies zyskuje możliwość wyraźnego zakomunikowania „mam dość zabawy” lub „teraz chcę odpocząć” oraz poczucie bezpieczeństwa. Takie rozwiązanie może zminimalizować ryzyko wystąpienia wynikających z irytacji lub zmęczenia zachowań agresywnych wobec ludzi i dzieci.
Jeśli w domu mieszka więcej niż jeden pies należy każdemu z nich zapewnić osobne posłanie.
Obecność zwierząt w łóżku i wpływ spania z psem na relację psio-ludzką omówię w osobnym wpisie już niedługo.20180629_182524

Żywienie

Miejsce podawania posiłków również nie powinno znajdować się „na środku” – częste przechodzenie obok i trącanie jedzącego psa może skłonić go do łapczywego pochłaniania posiłków (ryzyko zadławienia lub skrętu żołądka), a u psów mających problem z obroną zasobów może skutkować zachowaniami agresywnymi. Również stała dostępność miski z jedzeniem może powodować potrzebę kontroli i niepokój u zwierzęcia. Warto więc umieszczać miskę z pokarmem np w spokojnym kącie kuchni i zabierać ją po skończonym posiłku, lub podawać psu jedzenie w klatce kennelowej – to rozwiązanie jest powszechnie stosowane wśród osób karmiących psy dietą BARF (przede wszystkim zapobiega roznoszeniu ociekającego mięsa po mieszkaniu, czy chowaniu niezjedzonych resztek np w pościeli na łóżku).OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Wielkość posiłków dla psa powinna spełniać jego zapotrzebowanie energetyczne, a skład być dostosowany do wieku, stanu zdrowia i kondycji. Prawidłowe spełnienie potrzeb żywieniowych psa ma ogromny wpływ na jego samopoczucie – głód, biegunki, zaparcia, zgaga czy przejedzenie mają wpływ na odczuwany przez zwierzę stres, jego priorytety i tolerancję na trudne sytuacje. Z tego powodu należy dołożyć wszelkich starań, by posiłki były nie tylko pożywne i zdrowe, ale także były zjadane z chęcią i w całości.
20180720_213642Jedzenie to nie tylko źródło energii dla codziennego funkcjonowania. Gryzienie, żucie i wylizywanie to dla psa jedne z najbardziej pierwotnych potrzeb. Czynności te pozwalają psu wyciszyć się, rozładowują napięcie i stres, a także wpływają na wydzielanie się enzymów trawiennych. Psy żywione dietą BARF mają tę potrzebę częściowo spełnioną (o ile w diecie uwzględnione są całe kości), natomiast inne sposoby żywienia nie zapewniają tym zwierzętom możliwości zaspokojenia tego instynktu, który może znaleźć ujście w różnych problemowych zachowaniach, takich jak obgryzanie mebli czy zjadanie patyków. Dobrym rozwiązaniem okazuje się wtedy Kong wypełniony mokrą karmą lub podawanie naturalnych gryzaków (suszone żwacze, racice, poroże), które zajmą psa na dłuższy czas i zmuszą zwierzę do dłuższej pracy szczęką.
Jeśli w domu przebywa więcej niż jedno zwierzę, należy każdemu z nich zapewnić jak największy komfort podczas spożywania posiłków. W niektórych wypadkach ustawianie misek w przeciwległych kątach kuchni nie wystarcza – dobrym rozwiązaniem będzie wtedy karmienie w osobnych pomieszczeniach lub skorzystanie ze wspomnianego wcześniej sposobu karmienia w klatkach kennelowych.

Oczywiście to nie wszystkie kwestie, jakie trzeba wziąć pod uwagę chcąc zapewnić psu komfort w codziennym życiu. Część druga wpisu już tutaj!

Jedna myśl w temacie “Budujemy bazę! (1/2)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s